İslami Davet

Zarif: ABD’nin İran aleyhindeki yeni girişimi uzak görüşlü olmamasındandır

19 Mayıs 2017 19:02

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika’nın hiç bir zaman nükleer anlaşmanın iyi yönlerinden istifade etmediği gibi nükleer anlaşmaya da tam bağlı kalmadığını söylerken ABD’nin İran aleyhindeki yeni girişimini ABD’nin dar bakış açısına sahip olmasından kaynaklandığını söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Zarif, bugün Amerikan yönetimi tarafından İran aleyhindeki yaptırımların temdit edilmesi ve bazı yeni yaptırımların da ilave edilmesine temasla, Amerikan yönetiminin yaptırımların sona ermesine bir gün kala yaptırımları uzatma kararı aldığını ve Amerika’nın bu girişiminin ortamı bozmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi.

Zarif, Amerika’nın daha önceleri de İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını bildirdiğini hatırlatırken, ABD’nin, nükleer anlaşmadan İran’ın çıkar sağlamasını istemediğini ve bundan dolayı füzeyle ilgili programlarını bahane ederek yaptırım listesine yeni isimler eklediğini söyledi.

İran dışişleri bakanı, Amerika’nın İran’a karşı son yaptırım girişimine karşı İran’ın da aynı şekilde karşılık verdiğini söyledi.

Zarif: ABD’nin İran aleyhindeki yeni girişimi uzak görüşlü olmamasındandır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık