HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Amerika’nın başkalarına yaktığı kına artık renk vermiyor

Moskova’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif, gündemdeki konularla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada artık Amerika’nın başkalarına yaktığı kınanın renk vermediğini söyledi.

İstişare görüşmesi kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’ya giden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran’da son zamanlarda yaşanan olaylara temasla, İran halkının hakkının peşinde olduğunu ve İran hükümeti ve yöneticilerinin de İran halkının başta seçim hakkı ve eleştiri hakkı olmak üzere onların haklarına riayet ettiğini gösterdiğini .

Zarif, Amerika’nın bölgedeki müttefiklerinden hiç birinin kendi halklarına bu hakları vermediğini ve Amerika’da ise temsilciler ve diğer birimlerin bu durum karşısında her hangi bir kaygıda da bulunmadıklarını söyledi.

İran dışişleri bakanı, İran’ın güvenlik, huzur ve iktisadi ilerleme ile yoluna devam ettiğini belirterek İran halkının aynı zamanda İslam nizamına bağlı kaldığını gösterdiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen İran konulu toplantıyı eleştiren Zarif, şöyle devam etti: ”Bu toplantının esasen yanlış bir adım olduğunu ve BMGK için de tehlike oluşturduğu kanaatindeyiz. ABD, her türlü baskısına rağmen toplantıda yalnız kaldı ve tüm taraflar nükleer anlaşmanın devam ettirilmesi gerektiğini savundular.”

Zarif, BMGK oturumundaki gelişmelerin dünyanın fikir birliği içinde olduğunu kanıtladığını belirterek, “Fakat bir yandan ABD bu küresel uzlaşmayı anlamalı ve politikalarını düzeltmeli. Diğer yandan da uluslararası toplum nükleer anlaşmayı destekliyorsa ABD’ye karşı durmalıdır. Biz bunları yapılacak görüşmelerde takip edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cuma günü nükleer anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı konusunda Bakan Zarif, “Trump’ın politikaları özelliklerinden birisi önceden tahmin edilemez olmasıdır, böylesi davranışla hiç kimsenin güvenmeyeceği bir noktaya ilerledi. Bana göre, şu anda Trump bizzat kendisi de kararının ne olduğunu bilmiyordur” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.