GenelHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Zarif: Amerika’nın İran Düşmanlığı Son Bulmayacak

İran İslam cumhuriyeti dışişleri Bakanı, Amerika’nın İran İslam cumhuriyeti aleyhindeki eski düşmanlığının, hatta nükleer meselenin tamamen çözüme kavuşmasıyla birlikte bile son bulmayacağını bildirdi.
Dün İran İslam cumhuriyeti Radyo Televizyon Kurumu İRİB Başkanı İzzetullah Zargami ve yardımcıları ile özel bir toplantıda görüşen İran İslam cumhuriyeti dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ile 5+1 grubu arasında cereyan eden nükleer görüşmeler sürecine temasla, İran’ın nükleer meselesinin çözümlenmesi durumunda bile Amerikalıların İran ile düşmanlıktan el çekmeyeceklerini, zira onların İran’ı dava ve ülkü sahibi bir ülke olmaktan çıkarıp normal bir ülke statüsüne getirtmeyi amaçladıklarını söyledi.
Önümüzdeki yaz mevsimine kadar İran ile 5+1 grubu arasında birkaç turluk görüşmenin düzenleneceğini hatırlatan Zarif, bu görüşmeler sonunda İran’a karşı uygulanan adaletsiz ve zalimce yaptırımların tümünün kaldırılması, ve İran halkının nükleer hakkının tahakkuk bulması gerektiğini söyledi.

Zarif ayrıca, İran İslam Cumhuriyetinin her zaman dile getirdiği gibi kesinlikle nükleer silah üretme peşinde olmadığını ispatlayacak konumda bulunduğunu belirtti.

İRİB Başkanı Zergami de bu görüşmede, devlet adamlarının diplomatik çalışmalarının medya tarafından da desteklendiğini hatırlatarak, bu desteğin gelecekte de İRİB’in yasal ve genel görevlerinin bir parçası olarak devam edeceğini, çünkü İRİB’in bunu kendi milli vazifesi olarak kabul ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.