HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: ASEAN, nükleer anlaşmanın korunmasına vurgu yapıyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ASEAN’in üst düzey yetkilileri ve diğer ülkelerin nükleer anlaşmanın korunmasına ve İran ile münasebetlerinin geliştirilmesine vurgu yaptıklarını belirtti.

Bugün Singapur’da İRNA’ya açıklama yapan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ASEAN dışişleri bakanları toplantısının kulisinde birçok ülkenin yetkilileriyle ikili görüşmelerde bulunduğuna işaretle, bu görüşmelerde ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi durumunun anlatıldığını ayrıca ikili münasebetleri geliştirme yollarının ele alındığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı, ABD müttefiklerinin de gelinen noktada Amerikalılar’ın yükümlülüklerini yerine getirmelerine güvenmediklerine işaretle, görüştüğü tüm ülke yetkililerinin nükleer anlaşmanın diplomatik bir kazanım olarak korunmasına vurgu yaptıklarını hatırlattı.

Zarif ayrıca İran’ın ASEAN ile Dostluk ve İşbirliği Anlaşması TAC’a İran’ın katılmasının dünyanın en büyük 5. ekonomisi ile İran ilişkilerinin gelişmesi için önemli adım sayıldığını, İran’ın resmen bu anlaşmaya katıldığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.