HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Astana süreci barışın sağlanmasına zemin hazırlamıştır

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Moskova’da Türk ve Rus mevkidaşları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında bir konuşma yaptı.

“Biz 16 ay önce başlattığımz Astana süreci kapsamında Suriye halkının çektiği acıların azaltılması ve bir siyasi çözüm yoluna varılması için çaba sarfettik. Bizim bu süreci başlatmaktan tek amacımız Suriye’deki savaşın geride bıraktığı hasarların engellenmesi ve hükümet ile muhaliflerin arasında barışçıl bir çözüm yolunun sağlanmasıydı. 7 yıldır devam eden Suriye’deki tehlikeli savaşta tekfirci teröristlerin varlığını sürdürmesine rağman Astana süreci bu ülkede bir hadde kadar huzurun sağlanmasına zemin hazırlamıştır” diyen Zarif, sözlerine şöyle devam etti:

“Astana süreci BM ve başka ülkelerin işbirliği çerçevesinde hükümet ve muhalifler arasındaki diyalog yoluyla sürdürebilir barışı sağlayabilecek tek süreçtir. Biz, ilk baştan beri Suriye’deki krizin çözüm yolunun askeri değil, siyasi olduğunu vurguladık. Bütün dünya şu gerçeği kabul etmelidir ki müzakere masasında askeri amaçlar peşinden koşulmamalı.”

Cevad Zarif, “İran, kimyasal silahların en büyük mağduru olarak bu tür silahların kullanımı kınıyor. Düne kadar Saddam’ın kimyasal silah kullanmasına destek verenler günümüzde ise kimyasal silahlara karşı olduklarını iddia edemez” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Zarif, bazı ABD’li yetkililerin İran karşıtı iddialarına değinerek, “ABD, bölgedeki olumsuz rolünden dolayı hesap vermesi gerekir. Bu ülke, Irak ve Afganistan’a saldırarak, aşırıclığın bölgede yayılmasına neden olmuştur” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.