AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Zarif, Cezayir Cumhurbaşkanı ile Suriye ve Yemeni görüştü

İRİB’in haberine göre, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ile görüşmesinden sonra demeç veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ve Cezayir arasındaki stratejik işbirliğin geliştirilmesinin yanısıra, iki ülkenin Ortak Yüksek Komitesi’nin ön toplantıları gerçekleşmesi yönünde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Zarif, Buteflika ile görüşmesinde başta İran’ın nükleer meselesi olmak üzere çeşitli meseleler hususunda düşünce teatisinde bulunduklarını konuşmasına ekledi.

İran Dışişleri Bakanı, barışçıl nükleer enerjinin kullanımı yönünde gelişmekte olan ülkelerin hakları hususunda, İran ve Cezayir’in aynı görüşleri paylaştıklarını vurguladı.

Zarif, İran’ın barışçıl nükleer programına destek veren Cezayir halkı ve devletine şükranlarını dile getirdi.

Zarif ve Buteflika bu görüşmede başta Suriye’ye ve Yemen’e olmak üzere Arap bölgesine istikrar ve huzurun geri gelmesi yollarını aradılar.

Bölge ve uluslararası gelişmeler konusunda İran ve Cezayir’in aynı düşünceleri paylaştıklarını söyleyen Zarif, yabancıların müdahelesi olmaksızın iki ülke halkının menfaatlarine esas olarak bu ülkelerdeki çatışmaların ve kan akmalarının durdurulmasına vurgu yaptıklarını dile getirdi.

Zarif, İran’ın, Yemen’e ve Suriye’ye yönelik Cezayir’in dahice görüşler ve yaklaşımlarına destek verdiğini konuşmasına ekledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Salı günü üst düzey bir heyetin başkanlığında Cezayir’e gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.