AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Güney Afrika gelişmiş, aktif bir ortaktır

İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Güney Afrika ülkesinin İran için aktif ve gelişmiş bir ortak olduğunu bildirdi.

Johannesburg havaalanına girişinde medya mensuplarının sorularını cevaplandıran İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, son birkaç yıl içinde yaptırımlar ve batının baskıları sonucu İran ile Güney Afrika arasındaki ilişkilerin bir ölçüye kadar azaldığını ve bu durumun Güney Afrika kamu ve özel sektörünü etkilediğini söyledi.

5 yıllık bir aradan sonra İran ve Güney Afrika arasındaki 11. Ortak Ekonomik komisyonu oturumunun düzenlenmesinin iyi bir başlangıç olduğunu belirten ve yeni dönem’de mevcut noksanlıkların giderilmesini temenni eden Zarif, Güney Afrika’nın bağlantısızlar hareketi ve uluslar arası alanın en önemli aktörlerinden olduğunu ve İran’ın bu ülkede ilişkilerini geliştirme konusunda kararlı olduğunu bildirdi.
Zarif bugün 11. Ortak Ekonomik komisyonu oturumu çerçevesinde Güney Afrikalı meslektaşı “Nekoana Maşabane” ile bir araya gelerek görüşmeleri başlatması bekleniyor.
Zarif bu ziyarette Güney Afrika cumhurbaşkanı tarafından da kabul edilecek

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.