HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Han Şeyhun hadisesi konusunda tarafsız araştırma zaruridir

İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün gece yaptığı açıklamada, Suriye’nin Han Şeyhun bölgesinde kimyasal saldırıyla ilgili olarak tarafsız ve insaflı bir araştırmanın zaruri olduğunu söyledi.

Zarif, twitter hesabından yaptığı açıklamada, dünyanın bugün tek taraflı ve asılsız, başına buyruk iddiaların bedelini ağır ödemekte olduğunu bildirdi.

Suriye’nin İdlib kentine yakın Han Şeyhun bölgesinde geçen salı günü düzenlenen kuşkulu kimyasal saldırısı sonucu en az 100 kişi ölmüş ve 400 kişi de yaralanmıştı.

Sözkonusu hadisenin ardından Amerika’nın elebaşını çektiğini teröristlerin hamisi batılı ülkeler ile onların bölgedeki müttefiklerini sözkonusu kimyasal saldırının sorumluluğunu Suriye devletine atmak için yoğun çaba gösterdiler ve bu yönde asılsız iddialarda bulundular ama Suriye devleti bu yöndeki iddiaları reddetti.

Sözkonusu kimyasal saldırı Amerika’nın geçen cuma günü Suriye’nin eş’Şayrat hava üssüne saldırmasına neden olurken, hava üssüne 59 füze atıldı.

Uzmanların çoğu Suriye devletine kimyasal saldırı iddiasının temelinde terör örgütlerinin Suriye ordusu karşısında aldığı art arda yenilgilerin olduğu ve b gerçeğini çarpıtılması ve üstünün örtülmesi olduğu görüşündeler.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (15) içerik yüklenmiştir.