İslami Davet

Zarif: Hazar denizinde yabancı hiç bir askeri güç bulunamaz

5 Aralık 2017 12:04

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Hazar denizi kıyısının 5 ülkesi arasında Hazar Denizi Konvansiyonu konusundaki yapılan müzakerelere göre, Hazar denizinde hiç bir yabancı askeri gücün bulunamayacağını söyledi.

İran dışişleri bakanı Zarif, Moskova’da yaptığı açıklamada, Moskova’da Hazar denizi kıyısı ülkeleri 7. dışişleri bakanları oturumuna temasla, ‘bu zamana kadar konuyla ilgili olarak sözkonusu ülkelerin uzmanlar düzeyinde 49 oturum düzenlediğini, dün ve bugün dışişleri bakanlarının Kazakistan’da yapılması kararlaştırılan zirve toplantısının hazırlıklarını yapacaklarını söyledi.

İran dışişleri bakanı, bu zamana kadar Hazar denizi hukuk statüsü konvansiyonu konusunda iyi ilerlemelerin sağlandığını belirterek, ”bu doğrultuda 12 belge üzerinde de anlaşma sağlandı’ dedi.

Zarif, Hazar denizi statüsü konvansiyonu konusunda ciddi müzakerelerin yapılmakta olduğunu belirterek, bu konuda bu zamana kadar güzel sonuçların alındığını söyledi.

Zarif, Hazar denizi kıyısı 5 ülkenin, Hazar denizindeki gemilerle ilgili olarak yalnızca 5 ülkenin bayraklarından istifade edilmesi konusunda anlaştıklarını söyledi.

Zarif: Hazar denizinde yabancı hiç bir askeri güç bulunamaz Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık