HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İran bölgede kendi çıkarlarını var gücüyle ve istikrarlı bir şekilde korumaktadır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Tahran’ın bölgede kendi çıkarlarını kararlılıkla, var gücüyle ve istikrar içinde korumakta olduğunu bildirerek, İran İslam Cumhuriyetinin bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü ve istiklallerine vurgu yaptığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası Araştırmalar Bürosu’nda yapılan “1. Dış Politikalar Tarihi” konferansında konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası Araştırmalar Bürosu’nda yapılan “1. Dış Politikalar Tarihi” konferansında konuşan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “Eskilere dayanan bir medeniyete sahip İran, tarih inşa etmeyi başaran ülkelerin başında yer alıyor. İranlılar eski zamanlardan beri diğer milletler ve devletlerle ilişki kurmakta büyük bir paya sahipti ve günümüzde de sergilediği diplomatik davranışları kalıbında bunu açık şekilde görebiliriz” ifadelerinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı konuşmasını şu şekilde tamamladı: Bazı medya kuruluşları tarafından İran’ın eski imparatorluğunu yeniden canlandırıp bölgesel nüfuzunu arttırmaya çalışması konusunda oluşturulan savların hepsi İranofobi projesini güçlendirmek için yapılan batıl ve mesnetsiz girişimlerdir. Halbuki İran olarak, bölgedeki ülkelerin toprak bütünlüğüyle bağımsızlığının korunmasına vurgu yapıp güçlü, gelişmiş ve istikrarlı bir bölgede daha menfaatli olacağımızı düşünüyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.