İslami Davet

Zarif: İran G. Afrika için güvenilir bir ortaktır

4 Eylül 2017 10:04

iran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı İran’ın G. Afrika için bölgede güvenilir ve iyi bir ortak olabileceğini belirtti.

Dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün Tahran’da G. Afika temsilciler meclisi başkanı Baleka Mbete ile görüşmede, bu ülkenin özellikle yaptırım döneminde İran’ın dostu olduğuna işaretle, iki ülkenin özellikle bankacılık sektöründe işbirliğinin gelişmesini istedi.

G. Afrika temsilciler meclis başkanı Mbete de ikili ilişkilerin özellikle bankacılık sektörü olmak üzere tüm alanlarda gelişmesi ve kolaylıkların sağlanmasını olumlu karşıladı.

Mbete ayrıca iki ülke arasında bir çok kapasitenin var olduğunu, ikili ilişkilerin gelişmesi için bu kapasitelerden yaralanmak gerektiğini söyledi.

İran islam cumhuriyeti dışişleri bakanı ve G. Afrika temsilciler meclisi başkanı yapılan görüşmede ortak işbirliği komisyonların düzenlenmesi, İran cumhurbaşkanının gelecek G. Afrika ziyareti, Bercam nükleer anlaşması ve bölge gelişmeleri özellikle de Filisitn konusunda da fikir alışverişinde bulundular.

Zarif: İran G. Afrika için güvenilir bir ortaktır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık