AfrikaİranOrtadoğu

Zarif: İran Gana halkından yanadır

İran Dışişleri Bakanı Zarif Ganalı mevkidaşıyla beraber katıldığı ortak basın toplantısında, İran’ın her zaman Gana halkından yana olduğunu söyledi.

Bugün Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran’a gelen Ganalı mevkidaşı Hanna Tetteh ile beraber katıldığı ortak basın toplantısında Gana’nın İran İslam Cumhuriyeti için çok büyük bir manevi değere sahip olduğunu belirterek, “Gana Mukaddes Savunma Dönemi’nde (İran-Irak Savaşı) İran’a yönelik çok yardımda bulunmakla beraber BM Güvenlik Konseyi’nde düşmanla mücadele konusunda İran’ı savunuyordu” dedi.

Afrika ile ilişkileri geliştirmenin İran İslam Cumhuriyeti için büyük önem arzettiğini belirten Zarif, yakın zamanda Afrika’ya gideceğini bildirdi ve “İran her zaman Gana halkından yanadır. Bizim Gana’da eğitim ve öğretim, sağlık ve diğer alanlarda birçok faaliyetlerimiz var” diye ekledi.

İran Dışişleri Bakanı ayrıca İran ve Gana ilişkilerinde iyi gelişmelerin kaydedileceğine işaret ederek, elektirik enerjisi ve terörizmle mücadele gibi alanarda iki ülke arasında işbirliğinin geliştirileceğini de ifade etti.

Gana Dışişleri Bakanı Hanna Tetteh de bu basın toplantısında, İran ve P5+1 Grubu arasında varılan anlaşmadan dolayı tebriklerini ileterek, Gana’nın eğitim ve öğretim, sağlık ve terörizmle mücadele gibi alanlarda İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.