HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İran geçen 300 yılda hiç bir ülkeye saldırmadı

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, hiç kimsenin bölgede sulta kuramayacağını belirterek ‘bölge ülkeleri bölgenin istikrarı için işbirliğinde bulunmalıdır’ dedi.

Fars haber ajansına göre, Zarif, Almanya’nın tanınmış gazetecisi Jürgen Todenhöfer’e verdiği demeçte, İran’ın bölgesel ve uluslararası sorunların karşılıklı görüşmelerle halledilmesine inandığını söyledi.

Zarif, Arabistan’ı bölgenin önemli bir ülkesi olarak nitelerken, Arabistan’ın olmadığı bir durumda bölgenin de toparlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

İran dışişleri bakanı, bölge ülkeleri arasında güvenin pekiştirilmesi gerektiğini belirterek, güvenin de ancak, bölge ülkeleri arasında turizm, askeri merkezlerin ziyareti ve karşılıklı saldırılarda bulunulmayacağına dair anlaşmaların imzalanmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

İran’ın 300 yıldır hiç bir ülkeye saldırmadığını hatırlatan Zarif, İran’ın başta Arabistan olmak üzere hiç bir bölge ülkesine saldırmama konusunda karşılıklı anlaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Zarif, ABD ve Arabistan’ın İran’ın füze gücünü bahane ederek İran aleyhinde kara propaganda yaptıklarını belirtti ve ‘İran bölgenin diğer ülkelerine göre savunma bütçesi en az olan ülkedir’ dedi.

Zarif, Arabistan, Çin ve diğer bölge ülkelerinin füzelerin menzil alanının İran füzelerinden çok daha fazla olduğunu belirterek hatta onların nükleer başlık taşıma yeteneğine sahip olduklarını ama İran’ın nükleer silaha karşı olduğunu söyledi.

Bu arada Zarif, Yeni Şafak Gazetesine yazdığı Makalede de, ‘’DEAŞ insanlara en karanlık dönemini yaşatmış, şeytani çehresini bütün veçheleriyle gözler önüne sermiştir; ancak bu durum bu varolan tehdit karşısında dayanışma ve mücadele fırsatını da ortaya çıkarmıştır. DEAŞ’a karşı ortak hareket yeni bir dönemin müjdecisi olabilir’’ diye yazdı.

Zarif, makalesine şöyle devam etti: ‘’Her bir ülkenin yayılmacı, hegamonik adımlar atması, yersiz bir davranış olmakla birlikte esasen imkansız bir şeydir de. Bu yönde ısrar edip adım atanlar istikrarsızlığa neden olmaktadırlar. Bölgemizdeki silahlanma yarışını bu yıkıcı rekabetlere örnek gösterebiliriz. Hayati kaynakların, silahlanma uğruna silah üreticilerinin keselerini doldurmak suretiyle heba edilmesi, barış ve güvenliğin sağlanmasına hiç bir yarar sağlamamıştır. Militarizm sadece facialarla dolu maceralarla sonuçlanmıştır’’ diye yazdı.

Zarif makalenin sonunda, ‘’ Bu bağlamda ilk adım olarak İran İslam Cumhuriyeti ‘Fars Körfezi’nde Bölgesel Diyalog Forumu’nun kurulmasını önermektedir. Bizim uzun süredir dile getirdiğimiz bu çağrı aynı şekilde devam etmektedir. Komşularımızdan bu daveti kabul etmelerini, Avrupalı ve batılı müttefiklerinin de onları buna teşvik etmelerini bekliyoruz” diye yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.