AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İran siyaseti Afganistan’da istikrara vesile olmuştur

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın Afganistan’ın milli birliğini ve hükümetini desteklemesinin bu ülkenin istikrarına vesile olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı Zarif, dün BM genel sekreterinin Afganistan işleri temsilcisi Tada Miçi Yamamoto ile Tahran’da görüşmesinde, İran’ın BM’nin Afganistan’ın barışı için çalışmalarını desteklediğini söyledi.

Muhammed Cevad Zarif, ayrıca İran’ın Afganistan’ın istikrarını istediğini belirterek, İran’ın BM ile Afganistan halkına bütün alanlarda yardım ve işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

BM yetkilisi Yamamoto da, İran’ın Afganistan’la ilgili girişimlerinin olumlu ve yapıcı olduğunu belirterek, Afganistan’ın milli birliği ve hükümetinin desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Yamamoto, Afganistan’dan askeri güçlerin çıkmasından sonra bu ülkede güvenlik şartlarının daha da kötüleştiğini belirterek, Afganistan’da milli birlik hükümetinin üzerinden geçen 1.5 yıla rağmen sivillere yönelik saldırılar ve cinayetlerin hala devam ettiğini söyledi.

BM yetkilisi, İran’ın Afganistan’ın sebat ve barışı için yapıcı çalışmalarının devamını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.