ArabistanHaberlerİranOrtadoğuSuriye

Zarif: İran, Suudi Arabistan’ın aksine, Suriye krizinin siyasi çözümünü istiyor

İran Dışişleri Bakanı Zarif, İran’ın Suudi Arabistan’in aksine, Suriye krizi için siyasi çözüm peşinde olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikan New York Times gazetesinde kaleme aldığı makalede, ABD Başkanı Donald Trump’ın Riyad’a ziyareti ve ABD ile Suudi Arabistan arasında 110 milyar dolarlık silah anlaşmasının imzalanmasına işaretle, bu anlaşmanın Washington’un üzerindeki fazla masraf yükünü kaldırmadığı gibi, ABD’lilerin iddia ettiği gibi Suudi Arabistan’ın uzun vadeli güvenliğine yardım etmeyeceğini kaydetti.

Zarif, Suudilerin bu anlaşmanın parasını ödeme gücüne sahip olmadıklarına işaretle, Trump’ın İran’ın komşusundan haraç almakla meşgul olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanı, Suudi rejimin Yemen ve Suriye’de halk ve ordu güçleriyle savaş halinde olan teröristlere destek vermekte olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan’ın milyonlarca dolar, İran fobia ve kamuoyunun dikkatini Vahhabilik gibi küresel ihracatından uzaklaştırma harcarken, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak ve Suriye’de radikalizm kurbanlarına yardım etmekte olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.