AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İran tecrübelerini Senegal’e sunmaya hazır

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Senegal dışişleri bakanı ile görüşmesinde, bu ülkeyi Batı Afrika’da, İslam dünyası ve Bağlantısızlar Hareketi’nin önemli bir üyesi olarak nitelerken, Senegal ile her alanda ilişkileri güçlendirmekten yana olduklarını söyledi.

Afrika ve Kuzey Afrika ülkeleri turu çerçevesinde ilk durağı Senegal’ın başkenti Dakar’da İran-Senegal Ortak Ekonomik toplantısına katılan Zarif, iki ülkenin ekonomik işbirliğinin ve ticaret hacminin artmasını istediklerini söyledi.

Toplantının aslında iki ülkenin ekonomik alanda özel sektörlerinin daha fazla rol oynaması yönünde iradesini gösterdiğini ifade eden Zarif, ‘’Batı Asya ve Batı Afrika’nın iki önemli ülkesi olan İran ve Senegal, iki bölgenin irtibat köprüsü olarak, bu iki önemli bölgenin ekonomik gelişmesinde, barış ve istikrarının artmasında ve İslam dünyasının birlik ve beraberliğinde önemli rol oynaya bilirler’’ dedi.

Zarif, İran’ın Kazan-Kazan esasına dayalı Senegal’e mühendislik ve teknik, petrol, gaz, sağlık, eğitim gibi alanlarda ihracat yapmak istediğini ve aynı anda tarım ve maden alanında Senegal’den ithalat yapmak istediğini ve öte yandan İran’ın değişik alanlardaki tecrübelerini sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Özel sektör faaliyetlerinin gelişmesinin iki ülke siyasi yetkililerinin verecekleri öneme bağlı olduğunu ifade eden Zarif, iki ülke özel sektörünün beklentisinin iktisadi ve ticari ilişkilerin gelişmesi için belirli bir gündem oluşturulması olduğunu söyledi.

Zarif, Filistin meselesi ve siyonist rejimin cinayetlerine de temasla, İslam dünyasının sorunlarının halledilmesinin İslami dünyasının vahdetine bağlı olduğunu söyledi.

Bu arada Senegal dışişleri bakanı Sıddıki Kaba da, ülkesinin İran’la ilişkilere önem verdiğini ve her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, İran’ın petrol ve gaz alanında Senegal’e verdiği burs yardımına da teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.