AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İran ve Çin, uluslararası konularda ortak görüşlere sahipler

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, İran’ın Çin ile uluslararası konularda ortak görüşe sahip olduğunu bildirdi.

Çin’de temaslarda bulunan Zarif, ilk görüşmesini meslektaşı Wang Yi ile yaptı.

Taraflar bu görüşmede ikili konuların yanı sıra son bölgesel ve uluslararası konuları incelediler ve ilişkilerin gelişmesinde bir engel olmadığını vurguladılar.

Zarif görüşmede Çin Cumhurbaşkanının Tahran ziyaretine işaretle bu görüşmenin ilişkilerin daha çok gelişmesine sebep olabileceğini belirtti.

Çin Cumhurbaşkanının Tahran ziyaretinin tarihi bir ziyaret olduğunu ifade eden Zarif, o görüşmede iki ülke liderinin stratejik ortaklık hususunda anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanının Tahran ziyaretinde imzalanan 17 anlaşmanın taraflar arasında yeni işbirliği imkanları yaratacağını vurgulayan Zarif, İran-Çin ilişkilerinin gelişmesinde bir engel olmadığını söyledi.

İki ülkenin ortak menfaatlere sahip olduğunu ifade eden Zarif, tarafların uluslararası konulardaki tutumlarının da benzer olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı da İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütüne üyeliğini desteklediklerini belirtti ve tarafların terörizm ve radikalizm ile mücadeledeki işbirliğini vurguladı.

Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) değinen Yi , KOEP’ın çoklu bir anlaşma olduğunu, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylandığını ve ülkelerin iç işlerindeki gelişmelerin KOEP’e zarar vermesi gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.