HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İran’da güvenlik halka dayalıdır

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’da yaşanan son kaos olaylarına temasla, ”İran’da güvenlik ve istikrarın halka dayanılarak sağlanmakta olduğunu bildirdi.

Zarif, twitter’den yaptığı açıklamada, İran halkının, Trump’ın bölgedeki samimi dostlarının aksine oy verme ve her türlü görüşünü bildirme hakkına sahip olduğunu belirterek, ‘Bu haklar büyük çabalar sonucu elde edilmiştir ve bu korunacaktır ve dış güçlerin İran’a nüfuz etmelerine izin verilmeyecek ve de İran halkının haklarının şiddet yoluyla zarar görmesine de izin verilmeyecek’ dedi.

Amerika, siyonist İsrail yetkilileri ve onlara bağlı medya kuruluşları, bir kaç gündür İran’daki isyancı göstericilere açık bir şekilde destek vererek kışkırtıcı girişimlerde bulunuyorlar.

Daha önce de 2009’de yaşanan fitne girişiminde Amerika, İngiltere ve onlara bağlı işbirlikçiler, cumhurbaşkanlığı seçiminde hile yapıldığını iddia ederek İran’da kaos çıkarmaya çalışmışlardı ama İran halkı fitneyi, siyasi bilinç ve dikkati sayesinde önlemiş ve etkisiz hale getirmişti.

Bu arada İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, hükümetin halka dayanarak demokrasi aleyhindeki tehditler karşısında duracağını söyledi. Cihangiri,’’ Hükümet milletin gücüne inanarak demokrasi ve reform karşısındaki her türlü tehdit, tahrip ve korku salmaya güçlü bir şekilde duracaktır’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.