HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İran’ın yeni dış politikası, Netanyahu’nun uykusunu kaçırdı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı İran’ın bölgesel ve uluslar arası alanda mantıklı diyalog ve söyleminin, atmosferi İslam İnkılabı düşmanları açısından tahammül edilemez konuma getirdiğini bildirdi.

İran Muhabirinin bildirdiğine göre bazı milletvekillerinin sorularını cevaplandırmak amacıyla bugün İslami Şura meclisi genel kurulunda konuşan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran halkının akılcılığı ve İslam İnkılabı rehberinin destek ve yönlendirmesi sayesinde bugün İran’ın dış siyasetinin büyük bir başarı kaydettiğini ve mantıklı diyalogla ülkenin karşısındaki engelleri bir bir yok etmekte olduğunu söyledi.

11. hükümetin izlediği dış politika’nın, korsan İsrail rejimi başbakanı Netanyahu’nun bile uykusunu kaçırdığını belirten Zarif, düşmanların sürekli olarak İran’ı bölgenin ve dünyanın güvenliğine yönelik bir tehdit gibi göstermeye çalıştığını, ve hatta düşmanların bunun için baş döndüren siyasi ve mali masraflara katlandıklarını belirtti.

Düşmanların bu sayede İran milleti ve devleti ve bölgenin inkılapçı milletleri ve direnişe karşı şom amaçlarına ulaşmaya çalıştıklarını belirten Zarif, ancak 11. hükümetin izlediği dış politikanın düşmanların tüm komplolarını etkisiz hale getirdiğini ve hatta korsan İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bile uykusunu kaçırarak bu rejimi uluslararası arenada inzviya itmeyi başardığını söyledi.

İran dışişleri bakanı konuşmasının bir bölümünde ise holokost ve batıyla siyonist rejimin entrikalarına değinerek, kendinin İran dışişleri bakanlığı görevinde bulunduğu süre içinde, holokost’un inkar edilmesi bahanesiyle bölge ve dünyanını İran’a karşı kışkırtılması ve bölgenin bir güvenlik alanı haline getirtilmek istenmesine, İran’ın lekelenmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

Zarif, siyonist İsrail rejiminin 60 yılı aşkın bir süredir her türlü insanlık dışı girişim ve cinayete baş vurarak Filistinlileri katletmekte olduğunu, haklarını zayi ettiğini ve kendi katliam ve cinayetlerini başkalarını suçlayarak örtmeye çalıştığını söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.