FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Zarif: İsrail’in gayri meşru varlığına karşıyız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı’nın olağanüstü toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

Zarifin konuşmasındaki satırbaşları ise şu şekilde:

Savaş cinayeti olarak bilinen Gazze’de barışçıl eylem yapan Filsitinlilerin feci bir şekilde katledilmesi geçen 6 aydan beri başlatılan Filsitin karşıtı girişimlerin yeni bir aşamaya girdiğini göstermektedir.

ABD Başkanı’nın bu ülkenin büyükelçiliğini Nikbet Günü’nde Kudüs’e taşımaya yönelik aldığı karar ise işgalcilerin soğuk kanlı bir şekilde cinayet yapmalarını sağlamış oldu ve bunun son örneği ise çocukların keskin nişancılar tarafından arkadan hedef alınmasıydı.

İslam İşbirliği Teşkilatı olarak bu konuda şeffaf ve bağımsız inceleme yapılmasıyla küresel insansever ilkeler yönünde Filisitinlilerin korunması konusunu BM ile masaya yatırmalıyız. Bunlara ilave olarak BM Güvenlik Konseyi’ne de bu meseleye ilişkin görevini yerine getirmesi için baskı yapmalıyız.

ABD’nin tek taraflı bir şekilde küresel hukuku çiğnemesine karşı çıkan diğer gruplar, devletler ve halk temelli hareketlerle birleşmeliyiz. Bizim toplantının son bildirisine verdiğimiz desteğe rağmen Siyonist Rejim’in meşru olmayan varlığını sürdürmesine karşı olduğumuzu da bir kez daha bildirmeliyim.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.