AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Kongre’nin kararı Avrupa’nın bağımsızlığına aykırıdır

Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larche Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya gelerek başta ikili ilişkiler olmak üzere bölgesel meseleler hususunda düşünce teatisinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif bu görüşmede Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Fransa’ya yapacağı ziyarete işaret ederek, bu ziyaretin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın yeni bir aşamaya geçmesine zemin hazırlayacağını dile getirdi.

Konuşmasının bir bölümünde bölgedeki radikalizme işaret eden Zarif, İran, Fransa ve genel olarak dünyayı gün gittikçe tehdit eden DAEŞ’in bir tek düşünceden kaynaklandığını belirtti.

Zarif, Suriye ve Yemen krizleri bir tek siyasi yolla çözüleceğinin altını çizerek, bütün ülkeler Suriye ve Yemen halkının iradesine saygı göstermeleri gerektiğini konuşmasına ekledi.

ABD’nin vize muafiyeti programındaki ülkelerin vatandaşları son 5 yılda Irak, Suriye, İran ve Sudan’ı ziyaret ettiyse vize almak zorunda kalacak diye tasarının Kongre’den geçmesi ve Obama tarafından onaylanmasına işaret eden İran Dışişleri Bakanı, söz konusu kararın Avrupa’nın bağımsızlığına aykırı olduğunu söyleyerek, Avrupa’nın bu ayrımcılığıa tepki göstermesi gerektiğini kaydetti.

Fransa Sennatosu Başkanı Gerard Larche da bu görüşmede İran Dışişleri Bakanı’nın nükleer anlaşmadaki etkili etkisine işaret ederek, bölgenin karmaşık krizlerin çözümünde İran’ın yapıcı katkısını takdir etti.

Larche, İslam İnkılabı Rehberi, Cumhurbaşkanı Ruhani ve Dışişleri Bakanı Zarif’in çalışmaları dolaysıyla iki ülkenin ilişkilerinde yeni ufkun açılmasında memnuniyetini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.