HaberlerIrakİranOrtadoğu

Zarif, Musul’un kurtuluşunu tebrik etti

İslami İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Musul’un terör örgütü IŞİD’den kurtuluşu vesilesiyle Irak halkını ve hükümetini tebrik etti.

İran dışişleri bakanı Zarif, Twitter hesabından yayınladığı mesajda, ”Musul’un kurtarılmasından dolayı Irak devleti ve milletini kutluyorum. Iraklılar el ele verdikleri zaman elde edebilecekleri için bir sınır yoktur’’ diye yazdı.

Daha önce de İran Milli Güvenlik Yüksek Şurası sekreteri Ali Şemhani, İran savunma bakını Hüseyin Dehgan da Musul’un terör örgütünden kurtarılmasını yayınladıkları ayrı ayrı mesajlarla kutlamışlardı.

İran savunma bakanı tuğgeneral Hüseyin Dehgan, Irak savunma bakanı Abdulgafur Abdullah el’Hiyali ve Irak gönüllü güçler Haşdüşşabi komutanı Hadi el’Ameri’ye gönderdiği mesajda, terörizmin yok edilmesinin ve çökertilmesinin, ancak hükümetlerin ve teröre karşı tek bir cephenin gerçek işbirliğiyle mümkün olacağını belirterek, Musul’un kurtarılmasının Amerika ve siyonist rejim İsrail’in Irak’taki komplolarının bozulmasına neden olduğunu bildirdi.

İran savunma bakanı, uluslararası sulta ve emperyalist düzenin bölgedeki vekalet savaş stratejisinin tamamen yenilgiye uğramasını ümit ederken, Irak’ta terör örgütünü karşı verilen mücadele ve alınan başarı ve zaferin Iraklı dini mercilerin dahice stratejileri ve gönüllü güçler ile Iraklı güçlerin samimi ve fedakar çabaları sonucu gerçekleştiğini bildirdi.

Bu arada İran ordusu genel kurmay başkanı Muhammed Bakıri de, dün gece Irak başbakanı, savunma bakanı ve Irak gönüllü güçler komutanına gönderdiği ayrı ayrı mesajda, Musul kentinin kurtarılmasını tebrik etti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (23) içerik yüklenmiştir.