HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Nükleer anlaşma tarafları taahhütlerini yerine getirsinler

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) taraflarından ekonomik taraflarını uygulamalarını istedi.

İran dışişleri bakanı Zarif, Twitter’dan yaptığı açıklamada bu konuyu dile getirirken, ‘’Eğer hedef, KOEP’in (nükleer anlaşma) korunması ise, taahhütlere bağlı kalmak ve gereksiz istekler ortaya atmak yerine ekonomik ilişkilerin normalleşmesinden başka yol yoktur. Sadece sözde anlaşmaya bağlı olan taraf olmak tek seçenek değildir’’ dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu KOEP’in uygulanmasında sonra 12. ve Amerika’nın KOEP’ten çıktıktan sonra ikinci kez yayınladığı rapor ile İran’ın KOEP çerçevesinde tüm taahhütlerine bağlı olduğunu ilan etti.
Amerikan başkanı Trump 8 mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıktığını bildirerek kanunları ve taahhütleri ayaklar altına alırken bütün ülkelerden de İran’la ticari ve iktisadi ilişkilerini kesmelerini istemiş aksi halde o ülkelere veya şirketlere de yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulunmuştu. Trump’ın bu tehdit ve açıklamaları dünya genelinde büyük tepkilere neden olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.