HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Nükleer anlaşmayı yıpratacak her türlü harekete uluslararası camia karşı koyacak

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün Tahran’a dönmek üzere Brüksel’den ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada; uluslararası camianın nükleer anlaşmayı yıpratacak her türlü harekete karşı koyacağını belirterek, nükleer anlaşmaya İran’ın bağlı kalması için ABD başta olmak üzere tüm tarafların anlaşmaya bağlı kalıp, taahhütlerini yerine getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Zarif, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, 3 Avrupa ülkesi dışişleri bakanları ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi ile yaptığı müzakerelerin sonuçlarına işaretle, dün ve bugün düzenlenen oturumlarda, uluslararası camianın topyekun olarak, nükleer anlaşmayı yıpratabilecek veya değiştirebilecek her türlü hareketin kabul edilmez olduğu üzerinde mutabık kaldığını ve uluslararası camianın buna karşı koyacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanı ayrıca Rusya, AB, Fransa, Almanya ve İngiltere’nin İran halkının nükleer anlaşmanın tüm menfaatlerinden yararlanmasını temin etmek için ellerinden geleni yapacaklarına vurgu yaptıklarını ifade etti.

Zarif ayrıca nükleer anlaşmaya İran’ın bağlı kalması için ABD başta olmak üzere tüm tarafların anlaşmaya bağlık kalıp, sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğine vurgu yaptığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı ayrıca, İran halkının nükleer anlaşmadan yararlanabilmesi için AB’nin nükleer anlaşmaya söylem bazındaki desteğinin yanısıra, eylem olarak da girişimlerini takviye etmesi gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.