HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Nükleer Antlaşama İçin Uygulanabilir Taahhütler Verilmeli

Nükleer anlaşmanın tarafı ülkelerin dışişleri bakanları arasında düzenlenen toplantı için Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan İran Dışişleri Bakanı, basına görüşmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin nükleer anlaşmadan ayrılmasından sonra anlaşmanın tarafı ülkelerin konumunun yeterince açık olmadığını aktaran İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “Mevkidaşlarımdan büyük ancak belirsiz vaatler yerine açık ve uygulanabilir taahhütler sunmalarını bekliyorum.” dedi.

Zarif, anlaşmanın tarafı diğer ülkelerden İran’ın nükleer anlaşmadaki çıkarlarının korunmasını beklediklerini ifade etti.

Washington’un nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak geri çekilmesine işaret eden Zarif, ABD’nin geri getirdiği yaptırımların anlaşmanın tarafı diğer ülkeler tarafından telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

İran basına özel açıklamalarda da bulunan Dışişleri Bakanı Zarif, Kapsamlı Ortak Eylem Planı doğrultusunda ilk defa bakanlar düzeyinde resmî olarak bir araya gelindiğini söyleyerek; “Bu görüşmelere verilen önemi de göstermektedir” dedi.

Görüşmeler sonrasında ilk defa tarafların resmî olarak devlet düzeyinde taahhütlere bağlı kalacaklarını söylediklerini vurgulayan Zarif, ortak yayımlanan bildiride İran’dan petrol alımına devam edilmesi, ticari ve bankalar arası ilişkiler ve yatırımlara devam edilmesi yönünde kararların yer aldığını ifade etti.

İran’ın verdiği taahhütlere bağlı kalmaya devam edeceğini belirten İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, nükleer anlaşmanın taraflarının belirsiz vaatler yerine uygulanabilir taahhütler sunması gerektiğini belirterek; “Bugün gerçekleşen görüşmeler sonucunda bazı taahhütlerin uygulanabilirliğini görebildik” şeklinde konuştu.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya) ile Almanya arasında Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) adı verilen nükleer anlaşma, 14 Temmuz 2015’te Avusturya’nın başkenti Viyana’da imzalanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.