HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Saddam’a Kimyasal Silah verenler bugün Suriye’yi itham edenlerdir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, bugün Moskova’da Suriye ve Rusya Dışişleri Bakanları Lavrov ve Muallim ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, dün zoraki savaş döneminde Saddam’a kimyasal verenlerin bugün Suriye’ye kimyasal silah kullandığı ithamları vuranlar olduğunu söyledi.

Zarif her üç bakanın da Suriye’de kimyasal silah kullanma iddiasının bağımsız bir komite tarafından araştırmasını istediğini ifade ederek, uluslararası camianın tek taraflı uygulamaları kabul etmediğini ve bunlardan darbe yediyi için ABD’nin Suriye saldırısını mahkum ettiğini söyledi.

‘’Onlar Saddam’a kimyasal silah verirlerdi ve İran geçmiş yıllardaki tek kimyasal silah kurbanı ülke olarak Han Şeyhun konusunun incelenmesini istedi fakat ABD tek taraflı davranarak Suriye’ye saldırdı’’ diyen Zarif, ‘’ABD’nin saldırısı ile amaçlarının bu konuyu su istimal etmek olduğunu gösterdi’’ dedi.

Zarif, ‘’Han Şeyhun olayının nasıl olduğu açıklığı kavuşmalı. Biz bu konunun açık bir şekilde araştırılmasını istiyoruz ve Suriye hükümetinin bu konunun araştırılmasını onaylaması mutluluk vericci’’ dedi.

İran, Rusya ve Suriye’nin ortak tutumunun Suriye meselesinin siyasi yollarla çözüme kavuşturulması olduğunu vurgulayan Zarif, ‘’Terörizm bugün sadece Suriye’de değil, Almanya, Rusya ve diğer ülkelerde de kurbanlar alıyor ve biz terözimle mücadeleye vurgu yapıyoruz’’ dedi.

Zarif bugün Moskova’da İran, Suriye ve Rusya Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi Suriye ve Rus meslektaşları ile ayrı ayrı görüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.