HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Zarif; Suriye’ye komşu ülkeler topraklarını DAEŞ’e kapatmalı

Bugün Tahran’da İspanyol mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularına yanıt veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İspanyol mevkidaşı Manuel Garcia-Margallo ile çeşitli siyasi ve bölgesel meseleleri ele aldıklarını ifade ederek, ekonomi alt yapıların yanısıra rayllı sistemler ve taşımacılık konularda işbiliği yollarını aradıklarınnı dile getirdi.

Görüşmelerinde Suriye, Irak, Afganistan ve Yemen meselelerinde düşünce teatisinde bulunduklarının bilgisini veren Zarif, İspanya ise Libya ve Suriye krizlerinde önemli rol alabileceğini konuşmasına ekledi.

Muhammed Cevad Zarif, Suriye meselesinin siyasi yolla çözülebileceğini, sorunun çözülmesi için askeri yola başvurmanın doğru olmadığını vurgulayarak, Suriye Cumhurbaşkanı için yalnız bu ülke halkı karar verme yatkisi olduğunu, son iki üç yılda Suriye Cumhurbaşkanı için şart koşanların tutumu dolaysıyla Suriye’deki savaşın devam ettiğini söyledi.

Söz konusu ülkelerin bu tutumu dolaysıyla Suriye’de kanlar dökülmekte olduğunu, zira Suriye halkı tarafından alınması gereken kararın Suriye halkına dayatıldığını konuşmasına ekledi.

İran Dışişleri Bakanı, Suriye’ye komşu olan bazı ülkelerin eylemlerine işaret ederek, duyulan sloganlarla Suriye’ye barışı geri getirmeyeceğini, DAEŞ’in(IŞİD) kullanmakta olduğu Suriye’ye yönelik topraklarını kapatark ve kullanılmasına izin vermeyerek bu ülkenin meselesinin çözülmesine yardımcı olabileceklerinin altını çizdi.

Zarif, İran’ın Suriye meselesinin siyasi yolla çözülebileceğine ısrar ettiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.