HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Tüm dünyanın ABD’nin karşısında duracağına eminim

İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Bugün dünyadaki ülkeler ABD’nın İran karşıtı eylemlerini desteklemeyecek hatta ABD’nin karşısında duracaktır” dedi.
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Viyana’da gerçekleşen nükleer anlaşma konulu toplantıyı değerlendirdi.

Zarif, “Bu toplantıda önemli olan, nükleer anlaşmaya imza atan tarafların eylemlerinin ayrıntılarının net bir hale getirilmesiydi ki bu da gerçekleşti. Diğer yandan bu eylemlerin nasıl uygulanacağını görmemiz gerekiyor” dedi.

Zarif, “Bu toplantının ileriye doğru bir adım olduğunu düşünüyorum çünkü iyi anlaşmalar yaptık. Bugün uluslararası toplum, nükleer anlaşmanın geri kalan üyelerinin başarılı olacağı yönündeki iradesinden çok emin. Onların şirketleri İran’la işbirliği yapacak ve şirketlerini destekleyecekler. Bunun yanında bankacılık konusunda kolaylıklar sağlamaya hazır” ifadelerini kullandı.

“Kanaatimce bu toplantı dünya ekonomisi için önemli bir mesajı vardı. Bugün dünyanın diğer ülkeleri ABD’nın İran karşıtı eylemlerini desteklemeyecek hatta ABD’nin karşısında duracaktır” diyen Zarif, İran’ın yerli imkanlar ve uluslararası kapasitelere dayanarak ekonomisini geliştireceğini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Şubat 2024 (26) içerik yüklenmiştir.