HaberlerİranOrtadoğu

Zarif, uluslararası camianın Siyonistlerin nükleer silahlarının yok etmesini garantilemesini istedi

İran’ın Serdeşt Kentinin Baas Rajimi güçleri tarafından zoraki savaş yıllarında Kimyasal Silahlarla bombalanmasının yıl dönümünde bir mesaj yayınlayan Zarif, tarihin bu olayı sadece kayıt altına aldığını fakat Serdeşt halkının mazlumluğu ve direnişini göstermeye güzünün yetmediğini söyledi.

Zarif, Serdeşt kentinde Kimyasal Silah kullananların cezalandırılmaması ve dünya çapında bu cinayeti işleyenlere destek verilmesinin bu cinayette hayatını kaybedenlerin ailelerinin acısını arttırırken bir taraftan da buna benzer faciaların Irak ve Suriye’de teröristle tarafından işlemesine zemin hazırladığını söyledi.

Zarif, ‘’Bugün sultacı güçler tarafından aynı hataları tekrarlanmasını ve IŞİD gibi terörist grupların kimyasal silahlarla donatılmalarını ve bu silahların Suriye ve Irak’ta teröristler tarafından kullanmalarını görmekteyiz’’ dedi.

Zarif mesajında Serdeşt facia gibi faciaların tekrarlanmaması için uluslararası camianın bu konuda sorumluluğun yerine getirilmesini istedi.

İran’ın kimyasal silah kullanımının en büyük kurbanlarından olduğunu ifade eden Zarif, kimyasal silahların kim tarafından, nerede olursa ve hangi hedefle olursa kullanımına karşı olduğunu bu hususta çifte standartlardan uzak durulması gerektiğini ve Kimyasal Silahların Kullanımını Yasaklayan Kurumun siyasileştirilmesine ve bazı ülkelerin teknik konularda bu kurumu sı istimal etmelerini mahkum etiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.