HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: Uluslararası toplum ABD’yi desteklemiyor

İstişare görüşmesi kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’ya giden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Rus mevkidaşım sayın Lavrov ile ABD’nin bölgede izlediği çirkin politikaları ve nükleer anlaşma üzerinde fikir alışverişinde bulunacağım. Şu anda uluslararası toplum bile ABD’nin yürüttüğü politikalarını desteklemiyor ve yıkıcı olarak değerlendiriyorlar” dedi.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen İran konulu toplantıyı eleştiren Zarif, şöyle devam etti: Bu toplantının esasen yanlış bir adım olduğunu ve BMGK için de tehlike oluşturduğu kanaatindeyiz. ABD, her türlü baskısına rağmen toplantıda yalnız kaldı ve tüm taraflar nükleer anlaşmanın devam ettirilmesi gerektiğini savundular.

Zarif, BMGK oturumundaki gelişmelerin dünyanın fikir birliği içinde olduğunu kanıtladığını belirterek, “Fakat bir yandan ABD bu küresel uzlaşmayı anlamalı ve politikalarını düzeltmeli. Diğer yandan da uluslararası toplum nükleer anlaşmayı destekliyorsa ABD’ye karşı durmalıdır. Biz bunları yapılacak görüşmelerde takip edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cuma günü nükleer anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı konusunda Bakan Zarif, “Tramp’ın politikaları özelliklerinden birisi önceden tahmin edilemez olmasıdır, böylesi davranışla hiç kimsenin güvenmeyecği bir noktaya ilerledi. Bana göre, şu anda Trump bizzat kendisi de kararının ne olduğunu bilmiyordur” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.