AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Zarif ve Mogrini, 16 Ocak tarihini KOEP uygulama günü ilan ettiler

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif ve AB Dış politika komiseri Federika Mogherini, 16 Ocak tarihini Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) uygulama günü ilan ettiler.

UAEK başkanı Yukiya Amano’nun İran’in nükleer anlaşma çerçevesinde tüm taahhütlerini yerine getirdiğine dair bildirisinden sonra Zarif ve Mogherini ortak bir bildiride 16 Ocak tarhini KOEP’in uygulamaya konulduğu gün ilan ettiler.

Bildiride, İran’ın taahhütlerini yerine getirdiğine mukabil, İran aleyhine nükleer programla ilgili tekli ve çok taraflı ambargoların kalktığının ve 5+1 ülkelerinin İran ile nükleer konularda işbirliği yapacakları ifade edilmektedir.

Bildiride, İran aleyhinde BM Güvenlik Konseyi ambargolarının da kalktığı ve İran aleyhinde daha önce var olan 7 kararın ortadan kalktığı ifade edildi.

Bildiride, nükleer anlaşma çerçevesinde varılan anlaşma çerçevesinde AB ve ABD’nin nükleer programla ilgili ambargolarının da ortadan kaldırıldığı bildirilerek, ‘’Biz KOEP’in tam olarak uygulanması için İran ve 5+1 tarafından oluşturulacak ortak komisyonun çalışmalarını destekleyeceğiz’’ denildi.

Bildiride ayrıca UAEK’nın nükleer anlaşmada belirtildiği gibi KOEP’in tam uygulanması ve İran’ın taahhütlerini yerine getirmeyi denetleyeceğini ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.