HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Zarif: “Yaygara koparmak veya tehdit etmek, Amerika için yeni bir anlaşma armağan etmeyecektir”

İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Zarif Perşembe günü paylaştığı bir video görüntüsünde “nükleer anlaşma için tek bir yol olduğunu, o da Amerika’nın taahhütlerine tamamen bağlı kalması” olduğunu belirtti.

Muhammed Cevad Zarif İran’ın Amerika’nın zorbalıklarına karşı direneceğinin altını önemle çizerek, “yaygara koparmak veya tehdit etmek, Amerika için yeni bir anlaşma armağan etmeyecektir” şeklinde konuştu.
İran dışişleri bakanı ayrıca “İran ne kendi güvenliğini ecnebiye bırakacak ve ne de hüsnü niyetle vardığı anlaşma üzerine tekrar müzakre edecektir ve ne de ona bir şey ekleyecektir” dedi ve bir kez daha uyarıda bulunarak, “Amerika’nın Bercam anlaşmasını ihlal etmeye devam ederse veya ondan ayrılırsa, İran da tepki gösterme hakkını saklı tutacağını” belitti.
İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanının kesin tutumu, İran’ın kendi hayati haklarından asla taviz vermeyeceğini ve korku ile baskının İran’ı füze gücü gibi stratejik konularda uzlaşmaya mecbur kılmayacağını bir kez daha herkese açıkladı. Muhammed Cevad Zarif’in uluslararası Bercam nükleer anlaşması ile ilgili mesajı Amerika’nın sadakatsizliği ve vefasızlığı ile Avrupa’nın Amerika başkanı Trump’ı anlaşmada tutumak için İran’dan taviz verdiğine değinirken İran’ın hüsnü niyetini bir kez daha dünyaya göstermiş oldu.
Uluslararası Bercam nükleer anlaşmada imzaları olan Avrupalı taraflar ve Amerika anlaşmayı imzalarken nükleer konuda tali konnulara girmemeyi kabul etmişken Amerika başkanı Trump’ın kopardığı yaygara ve Avrupa’nın Trump’ı Bercam nükleer anlaşmada tutuma çalışmaları ise tam anlamı ile ahde vefazılıktır.
İran’ın açıkça tutumunu göstermesi, Tahran’ın füze gücü ve batı Asya bölgesindeki etkinliğği hakkına Amerika ve Avrupa ile görüşmeyeceği konusunda şüpheye yer bırakmadı. Bu bağlamda siyaset uzmanı Emir Mohebbian dışişleir bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Amerikalılar ve Avrupalılara Bercam nükleer anlaşmasıile ilgili mesajı hakkında yaptığı açıklamada, “sarih ve şeffaf tutum sergilemek, İran İslam cumhuriyetine daha fazla baskı ile her türlü hırsın önünü almıştır” şeklinde konuştu.
Halihazırda Bercam nükleer anlaşmaya hakim olan durum, İran İslam cumhuriyetinden uluslararası anlaşmalara bağlı bir ülke sergilerken karşı tarafta eğer Amerika Bercam nükleer anlaşmadan çekilmek isterse onun uluslararası anlaşmalarda güvenilir bir taraf olmayacağı gerçeini dünyaya bir kez daha ispatlamış olacaktır.
Bercam nükleer anlaşmadaki Avrupalı tarafların da İran’a füze güvü ve bölgedeki etkin varlığı konusuna Trump’la paralel hareket etmesi ise Avrupalı güçlü ülkelerin hala Amerika’ya bağlı olduklarını ve bağımsız olarak tutum ve irade sergileyemediğini ispatlıyor. Aslında İngiltere ve Fransa liderleri Trump’ın işbaşına geldiğinde zaten Amerika’nın Bercam’ın bir parçası olmadığı ve her zaman bu anlaşmayı ihlal ettiği halde Amerika’yı Bercam nükleer anlaşmada tutmaya çalışıyırlar. Hali hazırda Avrupalı taraflardan beklenti ise kendilerine ilaveten Bercam nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmek için Amerika’ya baskı uygulamalarıdır. Zira Amerika sürekli korku atmosferi oluşturarak çeşitli ülkelerin İran ile işbirliğine engel olmuştur.
Bu şartlarda İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Bercam nükleer anlaşmanın Avrupalı taraflar ve Amerika’ya kesin uyarısı, İran’ın hiçbir şart altında uzlaşma ehli olmadığı ve Bercam’a yeni maddelerin eklenmesini gerektirecek sürece girmeyeceğini gösteriyor. Dışişleri bakanın kesin tutumu, Tahran’ın Bercam ile ilgili her türlü senaryoya hazır olduğunu, Amerika ve Avrupa’nın tutumuna uygun misillemede bulunacağı anlamındadır.
Şimdi ise artık top Amerika ve Avrupalıların sahasında, ya 2015 yılına üzerinde anlaşmaya varılan maddelere bağlı kalır ve hüsnü niyetlerini ispatlar ya da aksi halde Bercam’ın mevcut durumu İran tarafından onaylanmayacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.