FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Zariften Siyonist İsrail’e Sert Tepki: Yaptıklarınızdan utanın

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Siyonistlerin, mazlum Filistinlileri öldürmelerine karşı verdiği tepkide,’’Yaptıklarınızdan utanın’’ dedi.

Zarif Twitter hesabından yaptığı açıklamada,’’ Paseh bayramı Allah’ın Hz. Musa ve Kavmini zalimlerin elinden kurtarmayı hatırlatmaktadır. Pesh bayramı gecesinde zalin Siyonistler, yerlerin Siyonistler tarafından gasp edilen Filistinlileri barışçıl bir yürüyüşte öldürüyorlar. Yaptıklarınızdan utanın’’ dedi.

İsrail’in 30 Mart 1976’da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının ardından yaşanan olayların anıldığı “Toprak Günü”nde, Filistinli grupların günler öncesinden yaptığı “Büyük Dönüş Yürüyüşü” çağrısına katılmak için halk sabah saatlerinden itibaren sınıra akın etmişti.

Filistin bayrakları taşıyan çok sayıda kişi, 1948’de topraklarından göçe zorlanan Filistinlilerin dönüş hakkını savunmak ve İsrail’i protesto etmek için sınırdaki 6 noktada toplanmak üzere Gazze’nin kuzey, güney ve orta kesimlerindeki bölgelerinden sınıra doğru yürüyüşe geçmişti.

İsrail, 30 Mart 1976’da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gasbı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi.

İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, binlerce kişiyi yaraladı. İsrail’in kuzeyindeki Celile bölgesinde bulunan Deir Hanna beldesinde yaşanan bu olay, polis ile İsrail vatandaşı olan Filistinli kitleler arasında yaşanan ilk kitlesel çatışma olması sebebiyle büyük önem kazandı.

“Toprak Günü” olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.