Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Za’tera eylemi sonrası İsrail’den Akraba beldesinde toplu cezalandırma

2 Mayıs tarihinde İsrail’e ait bir askeri kontrol noktası yakınlarında kimliği belirsiz Filistinliler tarafından gerçekleştirilen direniş eylemi sonucu 3 Yahudi yerleşimcinin yaralanması üzerine İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinin güneyindeki Akraba beldesine düzenlediği geniş çaplı baskın iki gündür sürüyor. Hiçbir kanıt göstermeden bazı Filistinlileri tutuklayan işgal güçleri, ayrıca beldeki merkez camisini ibadete kapattı.

Yerel kaynaklar, işgal güçlerinin, Akraba beldesini abluka altına aldığını, Nidal Abdürrauf Beni Fadıl ve Ömer İbrahim Gazi isimli vatandaşları evlerine düzenlediği baskın sırasında tutukladığını ve ev eşyalarına zarar verdiğini aktardı. Keza İsrail askerleri, baskın sırasında göz yaşartıcı gaz bombası ve gerçek mermiler kullandı.

İşgal Güçleri Belde Camisini İbadete Kapattı

Sabahın erken saatlerinde beldeyi hoyratça basan işgal güçleri, Akraba Camii’ni ibadete kapatarak Müslümanların mabede girişine izin vermedi. Caminin çevresine konuşlanan İsrail askerleri, belde sakinlerine özellikle de çocuklara korku dolu anlar yaşatırken Filistinlilerin camiye yaklaşmasını engelledi.

Yerel kaynaklar, Siyonist askerlerin, namaz vakitlerinde görevli imamın camiye girişine de izin vermediğini ve burada namaz kılmak isteyen bazı vatandaşları tutukladığını bildirdi.

İsrail ordusunun, Za’tera askeri kontrol noktası çevresinde gerçekleştirilen direniş eyleminin faillerini bulmak için bütün beldeyi köşe bucak aramaya devam ettiğine dikkat çeken kaynaklar, tüm arama faaliyetlerine rağmen İsrail’in amacına ulaşamadığını ve bu yüzden de baskın ve tutuklama gibi keyfi uygulamalarını artırdığını ifade etti.

Filistinli Direnişçiler Za’tera Eylemiyle 3 Yerleşimciyi Yaraladı

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Nablus yakınlarındaki Za’tera askeri kontrol noktası çevresinde Yahudi yerleşimcilere düzenlenen silahlı direniş eyleminin failini bulmak için seferber olan İsrail ordusu, Batı Şeria’daki baskın ve tutuklamalarını artırdı. 

Filistinli direnişçilerin, 2 Mayıs’ta Nablus’un güneyindeki Za’tera kontrol noktasına düzenlediği silahlı saldırıda üç Yahudi yerleşimci yaralandı. Saldırıda yaralanan bir yerleşimcinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Eylem sonrası işgal askerlerinin Nablus’un güneyindeki Havara Caddesi’nde ve Ramallah’ın kuzeyindeki kontrol noktalarında yoğun güvenlik önlemleri aldığı, eylemi gerçekleştirenleri yakalamak amacıyla operasyon başlattığı kaydedildi.

Yapılan saldırıdan memnuniyet duyan Filistinli bazı gruplar, bu girişimi, işgalci İsrail’in ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te işlediği suçlara karşı doğal bir tepki olarak değerlendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.