HaberlerLatin Amerika

Zelaya, Nikaragua’ya geri döndü

Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın uçağı, Honduras Havaalanına inişine izin verilmemesinin ardından, Nikaragua’ya indi.

BM Genel Kurul Başkanı Miguel D’Escoto Brockmann’ın eşliğinde ülkesine dönmek üzere küçük bir uçakla Washington’dan ayrılan Zelaya uçaktaki muhabirler aracılığıyla yaptığı açıklamada, askerlerin pisti bloke ettiğini ve uçağın inişini engellediklerini söyledi.

AA’nın haberine göre Zelaya uçağın Nikaragua’nın Managua kentine indiğini söyledi. Uçakta Zelaya ve Brockmann’ın dışında Zelaya’nın yakın danışmanları, iki gazeteci, eski dışişleri bakanı ve bir Nikaragualı papaz bulunuyor.
Paraguay ve Arjantin devlet başkanlarıyla Amerikan Devletleri Örgütü Genel Sekreteri Jose Miguel Insulza da ayrı uçaklarla Honduras’a doğru yola çıkmıştı.

Honduras bayrağı ve Zelaya’nın posterlerini taşıyan binlerce gösterici havaalanında Zelaya’yı karşılamaya hazırlanırken, güvenlik güçleri protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale ederek dağıttı. Havaalanındaki AP muhabiri, Zelaya’yı bekleyen göstericilerle polis arasındaki çatışmada bir kişinin öldüğünü bildirdi. Zelaya’nın uçağının Tegucigalpa Havaalanına inişinin engellenmesinin ardından, polis, sokağa çıkma yasağını uygulamaya koyarken, kendi ülkesinde bir CİA darbesine maruz kalan Zelaya, durum değerlendirmesi yapıncaya kadar Nikaragua’da kalacağını açıkladı

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.