HaberlerİranOrtadoğu

Zengene: Arabistan ile bir çerçeve üzerinde anlaştık

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bijen Zengene, İran ve Arabistan’ın petrol üretim düzeyi hakkında bir çerçeve üzerinde anlaştıklarını söyledi.

174. OPEC toplantısı öncesi Viyana’da Arabistan Petrol Bakanı Halit Abdülaziz El Faleh ile görüşen Zengene anlaşmanın içeriği ile ilgili açıklamada bulunmadı.

Zengene, kendisi ve Arabistan bakanı arasındaki anlaşmanın OPEC tarafından onaylanması gerektiğini belirterek, Tahran-Riyad arasındaki gerginliğe rağmen Arabistan Petrol Bakanı ile ilişkisinin uygun olduğunu söyledi.

Amerika’nın İran aleyhindeki tek taraflı ambargolarına değinen Zengene, İran petrol üretiminin azalmasının tüketicilerin yararına olmayacağı ikazında bulundu.

Petrol piyasasının arz ve talep üzerine hareket etmesi gerektiğini ifade eden Zengene, siyasi gerginliklerin tüketicilerin aleyhine olacağını söyledi.

Amerika ambargolarına rağmen İran’ın üretimine devam etmeye çalıştığını ifade eden Zengene, Amerika’nın İran aleyhindeki ambargoların tek taraflı olduğunu ve uluslararası camia tarafından desteklenmediğini belirterek, İran’ın petrolünü satmak için yollar bulmasından umutlu olduğunu söyledi.

OPEC’in bağımsız bir kuruluş olduğunu ifade eden Zengene, ‘’Biz Trump’tan emir almıyoruz ve onun dediklerini uygulamayız ve umarım Trump bunu algılar’’ dedi.

Arabistan ve Rusya, Amerika’nın İran ve Venezuela’ya ambargo uygulaması sonrası bu iki ülke petrol satışının azalmasının telafi edilmesine yeşil ışık yakmış bulunuyorlar. İran, Irak ve Venezuela OPEC’in üretim artışına karşıdırlar.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.