HaberlerİranOrtadoğu

Zengene: OPEC, kota dışında üretimin arttırılmasıyla ilgili hiç bir ülkeye izin vermedi

İran petrol bakanı Bijen Namdar Zengene, Arabistan sanayi, enerji ve maden kaynakları bakanına yazdığı mektupta, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Viyana’da 174. oturumunda, ülkelere kotalarının dışında petrol üretimlerini arttırmaları için izin vermediğini bildirdi.

Arabistan’ın sözkonusu bakanı Halid El’Falih, son zamanlarda yaptığı açıklamada, petrol piyasasında oluşan kaygıyı gidermek için OPEC’in üretimi tedrici olarak arttırma planının olduğunu ileri sürmüştü.

İRNA’nın haberine göre, Zengene, sözkonusu mektupta, Viyana’daki OPEC oturumunda yayınlanan bildirinin önemli olduğunu belirterek, bunun üye ülkelerin örgütün hedeflerine bağlılığını gösterdiğini bildirdi.

Zengene, 174. oturumda üye ülkelerin temmuz 2018’in başından itibaren üretimin azaltılmasına dair karara bağlı kalmaları gerektiğini hatırlattı.

İran petrol bakanı, ‘OPEC’in 2016’da aldığı kararlar çerçevesinde OPEC ve OPEC üyesi olmayan ortak gözetleme komitesinin OPEC’in aldığı kararı değiştirme gibi hiç hakkının olmadığını ve tek görevinin üye ülkelerin petrol üretimini azaltamaya dair bağlılıklarını izlemektir’ vurgusu yaptı.

OPEC 174. oturumu 22 haziranda Viyana’da düzenlenmiş ve üye ülkeler,petrol üretiminin günlük 1 milyon 800 bin varil azaltılması kararına bağlılıklarını bildirmişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.