HaberlerİranOrtadoğu

Zengene: OPEC, Washington’dan emir almıyor

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bijen Zengene, OPEC’in bağımsız bir örgüt olduğunu, Amerika Enerji Bakanlığının bir bölümü olmadığını ve Washington’dan emir almadığını söyledi.

Viyana’da yapılacak, OPEC oturumunun 157. Oturumunun arifesinde açıklamada bulunan Zengene, Amerika’nın İran konularındaki özel temsilcisi Brian Hook’un Viyana’da bazı OPEC üyeleri ile görüşmesinin profesyonel olmayan ve müdahaleci olay olduğunu söyledi.

Zengene, ‘’Eğer Hook Amerika’nın OPEC’e üye istemi için Viyana’ya gelmişse ve bundan dolayı OPEC üyeleri ile görüşüyorsa bu incelenebilir. Bunun aksi durumda Hook profesyonel olmayan ve müdahaleci bir yol izlemektedir. OPEC, Amerika’nın enerji bakanlığının bir bölümü değildir ve o ülkeden emir almaz. ‘’ dedi.

OPEC’in 175. Oturumu Perşembe günü OPEC’in Viyana’daki daimi temsilciliğinde yapılacaktır.

İran Petrol Bakanlığı internet sitesinde yapılan açıklamada toplantıda bazı üyelerin en az bir milyon varil petrol üretiminde kısıtlamaya gitmeyi önerecekleri belirtildi.

OPEC üyeleri 30 Kasım 2016 oturumunda üretim miktarını bir milyon 200 bin varil azalması yönünde karar alarak üretim miktarını 32 milyon 500 bin varilde tutmayı kararlaştırdılar.

Daha sonra OPEC üyesi olanlar ve olmayan petrol üreticisi ülkeler yaptıkları toplantıda OPEC üyesi olmayan ülkelerin 600 bin varil günlük petrol üretim kısıtlamasına gitmeyi kararlaştırdılar.

Başa dön tuşu
Kapalı