HaberlerİranOrtadoğu

Zengene: Total’a Amerika ile müzakere için 60 günlük fırsat tanındı

İran İslam cumhuriyeti petrol bakanı, Fransız Total şirketine Amerika ile müzakerede bulunması için 60 günlük fırsat tanındığını belirterek, Amerikan yönetiminin Total’ın İran’da kalmasını kabul etmemesi durumunda, bu şirketin bir Çinli şirketle yer değiştireceğini bildirdi.

Bugün meclis haber ajansına açıklamada bulunan İran İslam cumhuriyeti petrol bakanı Bijen namdar Zengene, Total şirketinin İran’ın güneyinde yer alan 11 Nolu Güney Pars projesinde kalmak için şu anda Amerika yönetimi ile görüşme halinde olduğunu belirterek, Total firmasına Amerikalılarla görüşerek İran’da faaliyetlerini devam ettirmeleri için 60 günlük bir sürenin tanındığını ve Fransa hükümetinin de bu 60 gün içinde Total’ın İran’da kalması için görüşmelerde bulunabileceğini söyledi.

Geçen yılın Temmuz ayında İran petrol milli firması, Fransa’nın Total petrol firması ile Güney Pars sahasının 11. ünitesini geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı. Söz konusu anlaşma, Güney Pars sahasının 11.ünitesinin denizde kalan bölümünden günde yaklaşık 56 milyon metreküp doğalgaz üreterek karaya intikal ettirmek üzere Fransa’nın Total firması ile imzalandı.

AB Enerji Komiseri Canete ise bundan bir süre önce İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile yaptığı görüşmede ABD’nin çekilme kararına rağmen, nükleer anlaşmanın korunmasının bölgedeki barış ve istikrar için hayati öneme sahip olduğunu belirtmişti.

Canete, İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece AB’nin de anlaşmayı sürdüreceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.