HaberlerİranOrtadoğu

Zengene: Türkiye güzergahından Avrupa’ya gaz taşımayacağız

Tahran’da çalışmalarını başlayan Gaz İhracatçı ülkelerin (GECF) kurul toplantısı kulisinde gazetecilere konuşan İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, dünya petrol ve gaz piyasasındaki fiyatların düşmesinden ülkelerin endişe duymasıyla ilgili İran muhabirinin sorusuna, GECF’e üye ülkelerin petrol bakanların bu durumdan endişelerini dile getirdiklerini, toplantı sonunda yayınlanacak bildiride bu konunun olumsuz sonuçlarına yer vererek açıklamda bulunulacağını söyledi.

Zengene, bazı siyasi davranışlar petrol üretici ve tüketicilerini endişelendirdiğini dile getirerek, petrol piyasasında fiyatları düşük tutmak için bir çeşit siyasi irade hakim olduğunu, bu durum ise petrol ve gaz piyasasının siyasileşmesini en önemli sorun haline geldiğini belirtti.

İran Petrol Bakanı, petrol ve gaz piytasasının siyasileşmesi dünya piyasasındaki arzı tehlikeye sokacağını konuşmasına ekldi.

İran gazının Türkiye güzergahından Avrupa’ya taşınmasıyla ilgili bir soruya İran Petrol Bakanı Zengene, İran gazının Türkiye güzergaından taşınması çok maliyetli olacağını söyledi.

Zengene, Türkiye’nin İran gazını Avrupa’ya transit etmesi için yüksek miktarda bedel talep ettiiği dolaysıyla İran’ın Türkiye güzergahı için hiçbir programı olmadığını kaydetti.

Avrupa’ya gaz taşımak için İran’ın ön gördüğü programı açıklayan Petrol Bakanı, İran’ın LNG projeleri kapsamında Avrupa’ya gaz taşıyacağının bilgisini verdi.

Zengene, yıllık kapasitesi 10.5 milyon ton olacak İran LNG fabrikasının hayata geçmesiyle İran gazı Avrupa’ya ulaşacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2023 (12) içerik yüklenmiştir.