İran

Zolnuri: İran ve Rusya stratejik işbirliği anlaşması yapmak istiyor

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hüccetülislam Muctaba Zolnuri, İran ve Rusya da stratejik işbirliği anlaşması yapmak istediklerini açıkladı.

İran ve Rusya stratejik işbirliği anlaşması yapmak istediğini belirten Hüccetülislam Zolnuri, İran ile Çin arasında imzalanan 25 yıllık stratejik işbirliği belgesine benzer bir belge Rusya ile de imzalanacağını kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu uzun vadeli stratejik işbirliği anlaşmasına sıcak baktığını kaydeden Hüccetülislam Zolnuri, bu konu geçen sene İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf ve beraberindeki heyetin Rusya ziyareti sırasında gündeme geldiğini ve Rusya yetkilileri tarafından olumlu karşılandığını ifade etti.

Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hüccetülislam Zolnuri, hali hazırda iki ülkenin ilgili kurumları stratejik anlaşma konusunun takipçisi olduklarını belirtti.

Zolnuri, İslami Şura Meclisi İran ile Rusya arasında böyle bir belgenin imzalanmasını var gücüyle destekleyeceğini vurguladı.

Amerika terör devletinin dayattığı zalimane ve tek taraflı yaptırımları kaldırmanın önemine vurgu yapan Hüccetülislam Zolnuri, yaptırımları etkisiz hale getirmenin önemli yollarından biri iç imkanlara dayanmak, komşu ve bölge ülkeleri ve küresel büyük iktisadi güçlerle ilişkileri uzun vadede geliştirmekten ibaret olduğunu, İran İslam Cumhuriyeti bu bağlamda tüm kapasitelerini kullanacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.