DünyaHaberlerLatin Amerika

Zulme karşı mücadele ve adaleti tesis dönemi başlamıştır

İran dışişleri bakanı ve beraberindeki heyet, Ekvador cumhurbaşkanı Rafael Correa’nın yemin törenine katıldı. Yemin töreninden sonra, İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki ile ikili bir görüşme yapan Ekvador cumhurbaşkanı Rafael Correa, İslami İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın ikinci dönem cumhurbaşkanlığını tebrik ederek, yeni dönemde, Tahran ile Quito arasıdaki işbirliğinin daha bir güçlendirilmesi amacıyla çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Ekvador cumhurbaşkanı Rafael Correa, cumhurbaşkanlığının ikinci dönemi yemin törenine İran heyetinin katılmış olmasının kendisi için çok anlamlı olduğunu belirterek, “bu katılım aynı zamanda iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin göstergesidir de” dedi.

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki ve beraberindeki heyet, Ekvador’daki temasları kapsamında önceki gün, Ekvador meclis başkanı ile de görüştü. Görüşmede, bağımsızlık ve adalet istekleri ve kendi çıkarlarına yeni bir bakışla, Latin Amerika’nın yeniden dünyaya geldiğini hatırlatan İslami İran dışişleri bakanı Mehuçehr Muttakî, yeni oluşumla, bölge ülkelerinin, emperyalist güçlerin kontrolünden çıktığını söyledi.

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, “dünya’da yeni bir oluşuma gidilmektedir ve bu yeni oluşumda en önemli özellik, zulme karşı mücadele ve adaletin tesis edilmesidir” diye konuştu.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttakî ikili ilişkilerin geliştirilmesi için, iki ülke parlamentolarının konunun takibçisi olması gerektiğini hatırlatarak, “bizler, parlamento ilişkilerinin, ekenomik ve siyasi ilişkilerin ciddiyetle takipçisi olmalıyız” diye konuştu.

Ekvador meclis başkanı da, ” bizim siyasetimiz halklar ve devletler arasında iyi ilişkilerin kurulmasıdır, dünya genelinde, farklı ilişkiler ve karşılıklı saygıya dayalı irtibatların kurulmasını istiyoruz. İran’la her sahada işbirliklerini geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.